KONDOLENCJE

Piszcie jak powinno się składać kondolencje osobom, które przeżywają trudne chwile.
Krysia
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 15:46

KONDOLENCJE

Post autor: Krysia »

No ja myślę, że kondolencje składane być powinny z wyczuciem z współczuciem takie szczere od serca, nie takie powierzchowne z palca wyssane w końcu odchodzi ktoś, kto był nam bliski sami, kiedy chowamy kogoś bliskiego chcielibyśmy by składane Nam kondolencje były szczere, próbujmy wczuć się w sytuacje osoby będącej w żałobie i słowa same się nam nasuną potok słów, które wyrażać będą współczucie. Oczywiście powaga jest tu pożądana postawa, której potem nie będziemy musieli się wstydzić w końcu nasze zachowanie świadczy o naszej osobowości.
Alf
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 22:09

Re: KONDOLENCJE

Post autor: Alf »

Ja mam zawsze problem ze składaniem kondolencji. Trzeba sobie jednak jakoś poradzić, kiedy zajdzie potrzeba. Wtedy napiszę do osoby, która straciła bliskiego: Wyrazy współczucia. Nic więcej. Niedawno spotkałem się z przypadkiem, że na nekrologu napisane było, że rodzina prosi o nieskładanie kondolencji. Jest to jakiś sposób, kiedy chce się przeżywać odejście bliskiej osoby w spokoju.
Aga07
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 20:59

Re: KONDOLENCJE

Post autor: Aga07 »

Moim zdaniem składanie kondolencji jest ważne. Nie trzeba wymyślać jakiś specjalnie skomplikowanych słów - wystarczy podejść i powiedzieć, np. "wyrazy współczucia", czy "przykro mi". Jeśli jest to bliska osoba, to można przytulić, zapytać czy potrzebuje jakiejś pomocy lub wsparcia i zapewnić, że może na nas liczyć. Takie wsparcie jest bardzo ważne - wiem z doświadczenia. Kondolencje zwykle składa się osobiście podczas pogrzebu. Moim zdaniem wysyłanie smsa, czy jakichś postów na fejsie nie jest w dobrym tonie. Niestety nie każdy o tym pamięta...
adam009
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 28 lut 2016, 17:50

Re: KONDOLENCJE

Post autor: adam009 »

To jest wręcz niedopuszczalne, by kondolencje wysyłane były sms-em czy na fejsie! To skandal! Brak szacunku! Niestety takie zachowania są dziś na porządku dziennym, dlaczego? Bo telefonia komórkowa zdominowała nasze życie wmawiając sobie, iż jest niezbędna pozbawiła nas tym samym dobrych manier tak samo rzecz się ma w stosunku do wszelkich portali społecznościowych. Dawniej NK dziś Twiter czy Facebook niby ułatwia Nam nawiązanie kontaktu, ale niesie za sobą mnóstwo pułapek, których nawet nie zauważamy a kiedy już zauważymy zwykle bywa za późno.
Eryk
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 23:31

Re: KONDOLENCJE

Post autor: Eryk »

adam009, oburzasz się składaniem kondolencji w necie, a co powiesz na informowanie o śmierci na fejsie, np. poprzez zamieszczanie nekrologu? Mnie to się nie podoba, podobnie jak zamieszczanie kondolencji na forum ogólnym, dostępnym dla wszystkich. Jednak w wiadomości prywatnej nie widzę problemu, żeby składać komuś kondolencje na fejsie. Jest to wtedy bardziej osobiste, ponieważ nie odbywa się publicznie. Sms-em wysyłałem kondolencje — jest to dla mnie coś podobnego do składania kondolencji telegramem, co kiedyś było powszechne. Dzisiaj mamy telefony komórkowe.
ula000
Posty: 1
Rejestracja: piątek 11 mar 2016, 19:41

Re: KONDOLENCJE

Post autor: ula000 »

Ogólnie składanie kondolencji z szacunku do osoby będącej w żałobie należałoby składać osobiście lub pocztą ludzie to, że mamy fb czy inne portale społecznościowe, to nie znaczy, że są one dobre to typowa pułapka, mająca na celu by zanikły wszelkie dobre maniery, przecież dla wielu ludzi myślących sprawą zupełnie jasną jest fakt, iż takie portale niewiele wnoszą w nasze życie chwalimy się zupą, owym samochodem wakacjami to portale zapewniające upust naszej próżności.
Eryk
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 23:31

Re: KONDOLENCJE

Post autor: Eryk »

Wiele osób boi się składać kondolencje, ponieważ nie wiedzą, w jaki sposób podejść do człowieka. To bardzo ważne, ażeby okazać wsparcie po stracie bliskiej osoby, ponieważ człowiek nie powinien przeżywać tego samotnie. Podanie ręki, dobre słowo, okazanie współczucia jest niesłychanie ważne. Oczywiście, nie powinno się przesadzać z zajmowaniem czasu komuś, kto stracił najbliższą rozmowę, jednak kiedy ta osoba pragnie rozmowy, musi się na to znaleźć czas pomimo zabiegania i obowiązków.
Lucjan99
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 07 mar 2016, 10:57

Re: KONDOLENCJE

Post autor: Lucjan99 »

A pomysł z karkami odpowiada? Mogłyby być takie kondolencyjne kartki, tak by osoby niemogące dojechać na pogrzeb z przyczyn losowych, na które nie maja wpływu, mogły w to miejsce posłużyć się taką kartką elegancką oczywiście wyrażającą wyrazy współczucia, pod którymi słowy moglibyśmy się podpisać. Wydaje mi się, iż pomysł jest trafiony i powinien się przyjąć o było by znacznie bardziej na miejscu niż kondolencje na fejsie.
Ula
Posty: 30
Rejestracja: środa 18 maja 2016, 21:51

Re: KONDOLENCJE

Post autor: Ula »

Podstawowe słowo, jakie mi się kojarzy ze składaniem kondolencji, to wyczucie. Są różne typy ludzi - jedno potrzebują wsparcia i rozmowy z nimi po stracie kogoś bliskiego, ale są też i takie osoby, które muszą być same. W drugim przypadku wystarczy wysłanie smsa.
Sławek
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 09 cze 2016, 21:36

Re: KONDOLENCJE

Post autor: Sławek »

Trzeba napisać smsa od serca lub powiedzieć w oczy, że jest przykro z powodu straty bliskiej osoby. Warto zapytać, czy jest potrzebna jakaś i przydałoby się jeszcze zapewnienie, że można na nad liczyć. Warto złożyć kondolencje, żeby człowiek nie czuł się samotnie.
ODPOWIEDZ