Jednakowe czy różne nagrobki?

Niekonwencjonalne nagrobki
Aga07
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 20:59

Jednakowe czy różne nagrobki?

Post autor: Aga07 »

Mam dylemat i chętnie posłucham Waszych rad. Otóż mój dziadek umarł kilka lat temu i babcia postawiła mu czarny nagrobek z płytą w kształcie serca. Teraz zmarła babcia i zastanawiam się nad tym, czy powinna mieć taki sam nagrobek jak dziadek, czy może inny. Problem w tym, że czarny pomnik jest bardzo niepraktyczny - widać wszystkie smugi i praktycznie po każdym deszczu trzeba go myć. Poza tym prawie całkiem wytarły się napisy, zostają na nim ślady po zniczach i wykruszają się fugi. Wolałabym postawić babci całkiem inny nagrobek, najlepiej w kolorze szarym lub brązowym i w innym kształcie. Jak myślicie, jak to będzie wyglądać, gdy małżeństwo będzie miało całkiem inne nagrobki? Od razu zaznaczam, że nie stać mnie na zlikwidowanie starego i postawienie jednego dużego nagrobka.
adam009
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 28 lut 2016, 17:50

Re: Jednakowe czy różne nagrobki?

Post autor: adam009 »

hmm wiesz szary nagrobek jest ok, jest praktyczny w użyciu , tylko według mnie nie fajnie się prezentuje ale to moja opinia nie koniecznie musi być wiążąca , osobiście nie lubię cmentarzy przerażają mnie jestem za cmentarzami takimi jak w USA skromnie i bez problemu , ale to są Stany , u Nas przyjeło się iż stawiamy nagrobki które wyglądają jak monstra szkoda że nie potrafimy tego zmienić
Aga07
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 20:59

Re: Jednakowe czy różne nagrobki?

Post autor: Aga07 »

Też nie bardzo podobają mi się szare nagrobki granitowe, ale są praktyczniejsze niż czarne. W ogóle to chciałabym postawić taki skromny, przypominający kamienną płytę, ale rodzina by mnie chyba wydziedziczyła, bo przecież liczy się tylko to, żeby pomnik okazale się prezentował. Trudno zerwać z taką tradycją, zwłaszcza że wszystko na mojej głowie, ale jak przychodzi do oceniania, to wszyscy nagle mają mnóstwo "dobrych" rad, które niewiele wnoszą. Może ktoś jeszcze podpowie mi, czy małżonkowie powinni mieć jednakowe nagrobki, czy można jednak postawić inne - w końcu za życia tez się nie zawsze we wszystkim zgadzali :)
Oli
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek 23 maja 2016, 23:07

Re: Jednakowe czy różne nagrobki?

Post autor: Oli »

Jestem zdecydowanym konserwatystą w kwestii nagrobków. Odradzam kształty inne niż tradycyjne. Serca odpadają. Nagrobki mogą się odróżniać od siebie na przykład kolorem, czy też szerokością i długością, ale przez wzgląd chociażby na inne miejsca pamięci osób, które odeszły z tego świata, nie można przesadzać z ekstrawagancją. W USA też do tego nie dochodzi. Tam praktycznie nie ma nagrobka, a jedynie jest miejsce pamiątkowe, z tabliczką. Moda cmentarna może dotyczyć według mnie jedynie tego, czy grób jest jaśniejszy, czy ciemniejszy, jednak nie jego kształtu.
Aga07
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 20:59

Re: Jednakowe czy różne nagrobki?

Post autor: Aga07 »

No i w końcu zrobiłam tak, że babcia ma taki sam nagrobek jak dziadek, tylko wykonany z jasnego kamienia. Wygląda to bardzo ładnie, bo dziadek ma czarny nagrobek z białymi napisami, a babcia jasny z czarnymi napisami. Kształt płyty, napisy i krzyż są takie same. Zamówiłam jeszcze dodatkowo kapliczki, które są na stałe przymocowane do nagrobków. Wygląda to bardzo estetycznie i znacznie lepiej niż tanie, chińskie znicze. Jedna kapliczka to koszt 100zł, ale warto - oba nagrobki wyglądają schludnie i elegancko.
marcin
Posty: 79
Rejestracja: sobota 13 lut 2016, 15:02
Kontakt:

Re: Jednakowe czy różne nagrobki?

Post autor: marcin »

ja tam wolę proste - czyli tylko płyta + trawa lub płyta + kostka - jak w USA:)
ODPOWIEDZ