Zasiłek pogrzebowy

Ogólne tematy: Zasiłek pogrzebowy
Alf
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 22:09

Zasiłek pogrzebowy

Post autor: Alf »

Każdemu życzę jak najpóźniej organizowania pogrzebu bliskiej osoby. Do niedawna nie wiedziałem, jak się do tego zabrać. Dzisiaj wiem, że zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 złotych. Te pieniądze nie wystarczają na wszystko, to znaczy na pogrzeb z księdzem przy odpowiedniej oprawie, a także na stypę. Moim zdaniem, ważne jest to, żeby trafić na dobrą firmę pogrzebową, która pomoże w przejściu wszystkich formalności. Kiedyś zasiłek był podobno większy.
Pan Krzyś
Administrator
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 31 sty 2016, 10:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zasiłek pogrzebowy

Post autor: Pan Krzyś »

Jeszcze w 2010 wynosił prawie 6400zł, zaraz potem obniżono na 4000zł
Aga07
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 20:59

Re: Zasiłek pogrzebowy

Post autor: Aga07 »

Te 4000zł niestety na wiele nie wystarcza. Zajmowałam się pogrzebem babci, więc wiem jak to jest. Sama trumna to minimum 1000zł - oczywiście można tańszą, ale u nas najniższa cena to 800zł, więc w sumie niewielka różnica. Do tego krzyż z tabliczką, obudowa na grób, transport, pośmiertna toaleta, czy przechowanie w chłodni i nagle okazuje się, że 4 tys. nie wystarczy, bo trzeba jeszcze zapłacić za wynajęcie kaplicy, obsługę duszpasterską, czy tzw. opłatę eksploatacyjną - bo przecież babcia po śmierci eksploatuje grób (!?). Jeśli jeszcze chcecie zrobić stypę dla najbliższej rodziny to potrzeba dodatkowo co najmniej 2 tys. zł, jeśli rodzina nie jest liczna. Także życzę powodzenia, jeśli ktoś myśli, że zasiłek pogrzebowy wystarczy na godny pochówek.
marcin
Posty: 79
Rejestracja: sobota 13 lut 2016, 15:02
Kontakt:

Re: Zasiłek pogrzebowy

Post autor: marcin »

teraz firmy pogrzebowa wszystko załatwiają, do nich idzie ta kasa a ludzie tylko dopłacają...
Krysia
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 15:46

Re: Zasiłek pogrzebowy

Post autor: Krysia »

No tak 4000 to stanowczo za mało, stąd też ludzie zaciągają kredyty, albo szybkie pożyczki a najlepiej by żeby takie pożyczki można było spłacać w ratach no, bo z reguły ludzie nie mają ot tak od razu oddać wysokiej kwoty, jaką zaciągają, ale są jeszcze ubezpieczenia, które no cóż nie tak szybko są wypłacane w naszym kraju, co lepiej sytuowani mają polisy to też w jakimś stopniu jest pomocne. W takich sytuacjach jednak ludzie sobie radzą, bo zwyczajnie muszą, stypa? Cóż stypa może być, z jednym tylko wyjątkiem u nas w kraju przyjęło się picie alkoholu na stypach, czego zjawiskiem jestem przeciwna.
Alf
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 22:09

Re: Zasiłek pogrzebowy

Post autor: Alf »

Ja nie mam nic przeciwko temu, że firma bierze zasiłek - przecież załatwia cały pogrzeb, często łącznie ze zdobyciem zasiłku z ZUS. Mam taki pogląd, że w pewnym wieku powinno się odłożyć pieniądze na swój pogrzeb - wielu przezornych tak robi. Kiedyś nie lubiłem o tym słuchać, ale teraz myślę, że jest to ludzka sprawa. Wracając do zasiłku, oby już nie był mniejszy :)
Aga07
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 20:59

Re: Zasiłek pogrzebowy

Post autor: Aga07 »

Krysia takie "tradycje" jak picie alkoholu można zmienić. U nas nie było żadnej wódki, whiskey, czy innych mocnych alkoholi, bo też tego nie uznaję. Każdy, z wyjątkiem kierowców, dostał lampkę wina do obiadu i tyle. A jeśli chodzi o samą stypę, to moim zdaniem jest to właściwie część pogrzebu - przecież wiadomo, że wiele osób przyjeżdża z daleka, dlatego głupio byłoby ich nie poczęstować obiadem i deserem przed powrotem do domu. Poza tym prawda jest taka, że to właśnie na pogrzebach spotyka się cała rodzina, która często nie widziała się całymi latami i można wspólnie powspominać zmarłą osobę. Napisałam, że koszt stypy to 2000zł - oczywiście może być więcej, może być mniej, ale tak, czy inaczej ten obecny zasiłek to kropla w morzu wydatków pogrzebowych.
Krysia
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 15:46

Re: Zasiłek pogrzebowy

Post autor: Krysia »

Smutnie to brzmi, że rodzina niewidująca się całymi latami ze względu na kilometry rzekomo nie do pokonania nagle spotyka się na pogrzebie zapomnianego wujka no, ale takie mamy realia szkoda, że sami sobie zafundowaliśmy takie życie, kiedyś rodziny żyły blisko siebie to były rodziny! Potrafiło się spędzać czas na długich spacerach, na rozmowach bez względu na pracę zarobkową a dziś? Żyjemy szybko konsumpcyjnie zapominając o sobie nawzajem starych rodziców oddaje się do Domów opieki, bo zwyczajnie w wielu przypadkach są zawadą kiedyś takie zachowania byłyby nie do pomyślenia.
Ula
Posty: 30
Rejestracja: środa 18 maja 2016, 21:51

Re: Zasiłek pogrzebowy

Post autor: Ula »

Dla mnie ten zasiłek jest wystarczający. Trzeba umieć gospodarować posiadanymi środkami. Polska nie jest bogatym krajem. W pewnym wieku każdy powinien zadbać o to, aby mieć oszczędności na zorganizowanie pogrzebu, łącznie ze stypą, a później też na postawienie pomnika. Zasiłek od państwa to tylko dodatek.
Sławek
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 09 cze 2016, 21:36

Re: Zasiłek pogrzebowy

Post autor: Sławek »

Zasiłek jest za mały. Może ktoś o tym teraz pomyśli. Wiadomo, że państwo nie może finansować całej uroczystości pożegnalnej, ale przydałoby się trochę więcej. Po 500+ proponuję program 5000- :D
Zablokowany