Sprzątanie kwiatów

Po jakim czasie powinno się sprzątać kwiaty i wieńce po pogrzebie?
marcin
Posty: 79
Rejestracja: sobota 13 lut 2016, 15:02
Kontakt:

Re: Sprzątanie kwiatów

Post autor: marcin »

niekiedy tak jest, że ludzie nie chodzą na cmentarz, bo niby po co... a posprzątać trzeba...
Maks
Posty: 30
Rejestracja: sobota 02 lip 2016, 15:12

Re: Sprzątanie kwiatów

Post autor: Maks »

marcin pisze:niekiedy tak jest, że ludzie nie chodzą na cmentarz, bo niby po co... a posprzątać trzeba...
Strasznie mnie wkurza takie podejście, ale co zrobić - są ludzie i ludziska. Szkoda, że większość po pogrzebie natychmiast zapomina o zmarłej osobie, a przecież to właśnie pamięć najbardziej się liczy. Nie mówię już o tym, że od czasu do czasu trzeba przy grobie posprzątać, ale chociaż przyjść i zapalić znicz, pomodlić się... Przecież to naprawdę niewiele, a przy okazji można te zaschnięte badyle powyrzucać. Samo się przecież nie zrobi... Niestety nie każdy to rozumie.
marcin
Posty: 79
Rejestracja: sobota 13 lut 2016, 15:02
Kontakt:

Re: Sprzątanie kwiatów

Post autor: marcin »

Maks pisze:Niedawno zmarła przyjaciółka mojej babci i powiem Wam, że to, co działo się na jej grobie to po prostu tragedia. Pełno wyschniętych badyli, poprzewracane znicze i wszędzie kurz. Nikt z rodziny nie raczył tego posprzątać, więc w końcu sam to zrobiłem, bo poprosiła mnie babcia. Nie wiem, jak można tak zaniedbać grób bliskiej osoby i to tuż po pogrzebie, zwłaszcza że to naprawdę duża rodzina i mieszkają na miejscu...

Czasami tak jest - czasami rodzina daleko mieszka lub nie ma czasu - dobrze, że są firmy, które pomagają w takich sprawach :)
lalinn
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 29 lis 2018, 19:35

Re: Sprzątanie kwiatów

Post autor: lalinn »

Dobrze, że są firmy, którym można zlecić sprzątanie. Ale innym rozwiązaniem jest też stosowanie głownie kwiatów sztucznych. Nie trzeba się wtedy martwić czy zwiędną i kiedy trzeba je posprzątać. Aktualnie można już kupić całkiem ładne wiązanki, nie to co kiedyś. Zobaczcie tutaj: hurtownia kwiatów sztucznych białystok Z pewnością jest w czym wybierać i nie da się ukryć, że jest to duże ułatwienie.
Fretka
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2020, 19:20

Re: Sprzątanie kwiatów

Post autor: Fretka »

Ja doglądam co jakiś czas i sprzątam, jak tylko zacznie wyglądać nieestetycznie.
marekb
Posty: 22
Rejestracja: czwartek 11 lut 2021, 07:11

Re: Sprzątanie kwiatów

Post autor: marekb »

Wiecie, te kwiaty, które zwyczajnie zaczynają więdnąć, trzeba zbierać sukcesywnie. Zazwyczaj naszych najbliższych odwiedzamy dość często więc mamy możliwość, żeby zwyczajnie ich grób wyglądał, jak należy.
Pan Krzyś
Administrator
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 31 sty 2016, 10:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sprzątanie kwiatów

Post autor: Pan Krzyś »

Często zadawane pytanie: "Kto sprząta kwiaty po pogrzebie?"

Kwiaty po pogrzebie, jeśli nie było to wcześniej ustalone z zakładem pogrzebowym, sprząta najbliższa rodzina. Można, tę usługę zlecić również firmie zajmującej się opieką nad grobami. Koszt takiego sprzątania grobu kształtuje się w kwocie 100zł-200zł w zależności od ilości wiązanek.

Obrazek
Pan Krzyś
Administrator
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 31 sty 2016, 10:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sprzątanie kwiatów

Post autor: Pan Krzyś »

Nie należy liczyć na to, że uschnięte kwiaty same znikną albo ktoś się zlituje i posprząta. Obowiązkiem rodziny zmarłego jest posprzątać wiązanki po pogrzebie a jeśli sami tego nie chcą lub nie mogą zrobić, można zlecić firmie, która zajmuje się sprzątaniem grobów i nie jest to duży wydatek.
ODPOWIEDZ