Kiedy nowy pomnik?

Po jakim czasie powinno się sprzątać kwiaty i wieńce po pogrzebie?
marcin
Posty: 79
Rejestracja: sobota 13 lut 2016, 15:02
Kontakt:

Kiedy nowy pomnik?

Post autor: marcin »

Kiedy robi się nowy pomnik? Chodzi mi głównie o ziemię, która musi się ułożyć...
Pan Krzyś
Administrator
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 31 sty 2016, 10:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kiedy nowy pomnik?

Post autor: Pan Krzyś »

Jeśli grób jest murowany to można od razu postawić pomnik. Przy kopanym grobie w ziemi zalecałbym odczekać nawet parę miesięcy! Deszcze ubiją ziemię ale i tak trzeba pomyśleć o solidnej podmurówce, żeby nagrobek był stabilny i kamień nie pękał od naprężeń i sił spowodowanych stopniowym przez lata zapadaniem ziemi.
adam009
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 28 lut 2016, 17:50

Re: Kiedy nowy pomnik?

Post autor: adam009 »

po 21 latach ciało zmarłej osoby ulega całkowitemu rozkładowi zostają jedynie kości i w momencie kiedy grób nalezy do grobów opuszczonych zaniedbanych zwyczajnie szpeci buchomaz! który sorry że to powiem ale należało by usunąć , jestem zmeczony nagrobkami grobami przepraszam jeśli kogoś uraże ale jestem absolutnie przeciwny stawianiu tego typu budowli pozdrawiam i wbrew wszystkiemu zyczę każdemu Wesołych świąt
Oli
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek 23 maja 2016, 23:07

Re: Kiedy nowy pomnik?

Post autor: Oli »

Ja bym postawił pomnik 3-4 miesiące po pogrzebie. Maksymalnie po pół roku. Faktycznie, musi się ułożyć trochę ziemia. Niektórzy nie robią nagrobka nawet przez kilka lat po pogrzebie. Nie chodzi o pieniądze, ponieważ są to ludzie majętni. To przykre, że bliscy nie potrafią zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca pamięci po zmarłym. Świadczy to nie tyle o nim, co o nich.
Ula
Posty: 30
Rejestracja: środa 18 maja 2016, 21:51

Re: Kiedy nowy pomnik?

Post autor: Ula »

Oli, jest późno w nocy, a my siedziby na forum i piszemy o grobach oraz pogrzebach :D Nieźle z nami jest. Zgadzam się, że nie ma na co czekać ze zrobieniem nagrobka. Ja bym go postawiła nawet po dwóch miesiącach po pogrzebie, ale w tej sprawie warto posłuchać specjalisty, który oceni stan ziemi.
marcin
Posty: 79
Rejestracja: sobota 13 lut 2016, 15:02
Kontakt:

Re: Kiedy nowy pomnik?

Post autor: marcin »

Wszystko zależy czy dziura jest zasypana ziemią - to 6-12 miesięcy, jak jest murowany grób, to można od razu
Aga07
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 20:59

Re: Kiedy nowy pomnik?

Post autor: Aga07 »

My postawiliśmy nagrobek po roku i to chyba jest optymalny termin. I tak nie obeszło się bez betonowych przęseł, którymi wzmocniono całą konstrukcję. Rozmawiałam z Panem, który robił pomnik i dowiedziałam się, że w zasadzie to nagrobek można postawić nawet od razu po pogrzebie, ale wiąże się to z dużymi kosztami. Innym sposobem jest wymurowanie grobowca rodzinnego — może i wychodzi drożej, ale w przyszłości w jednym miejscu można pochować członków całej rodziny i nie mieć później problemów ze sprzątaniem iluś tam grobów ;)
marcin
Posty: 79
Rejestracja: sobota 13 lut 2016, 15:02
Kontakt:

Re: Kiedy nowy pomnik?

Post autor: marcin »

rok jest ok - tylko musi być podstawa dobra :) bo ziemia cały czas pracuje
Sławek
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 09 cze 2016, 21:36

Re: Kiedy nowy pomnik?

Post autor: Sławek »

Słyszałem, że ludzie stawiali pomnik pół roku po pogrzebie i było spoko. Potrzebny był beton. Tak jak Aga07 słyszałem, że jak jest kasa, z pomnikiem nie trzeba wcale czekać zbyt długo.
marcin
Posty: 79
Rejestracja: sobota 13 lut 2016, 15:02
Kontakt:

Re: Kiedy nowy pomnik?

Post autor: marcin »

Sławek - jak ziemia nie osiadła to pomnik potem pokrzywi...
ODPOWIEDZ