Nagrobki

Niekonwencjonalne nagrobki
Krysia
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 15:46

Nagrobki

Post autor: Krysia »

Ludzie stawiają takie nagrobki, na jakie ich stać, coraz częściej stawiane są nagrobki rodzinne taniej to wychodzi a przy okazji nie jest kłopotliwe przy odwiedzających takie praktyczne rozwiązanie, ceny oczywiście nagrobków są różne, ale do tanich nie należą, często brane są kredyty na ten cel, kiedy zmarła moja siostra wszyscy z rodziny składali się na nagrobek, to było dobre rozwiązanie. Nie ukrywam jednak, iż nagrobki stawiane np: w Stanach podobają mi się bardziej, są skromniejsze a i w obejściu jest elegancko.
Alf
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 22:09

Re: Nagrobki

Post autor: Alf »

A mi groby amerykańskie się nie podobają. Przecież tak naprawdę wszystko jest wkopane w ziemie i nawet pies może narobić na miejsce pochówku. Co innego jest ciekawe — spotkałem się z przypadkiem, kiedy na grobie rodzinnym wyryto już imię i nazwisko osoby żyjącej. Brakuje tylko daty zgonu. Ktoś w ten sposób zarezerwował sobie miejsce, jednak jest to kuszenie losu dla mnie :D
Krysia
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 15:46

Re: Nagrobki

Post autor: Krysia »

Żadne kuszenie losu, tylko zwyczajnie przedsiębiorczość taka przewidywalność w końcu każdy z Nas kiedyś umrze, wiem wiem trochę to nad wyrost no, ale każdy ma prawo, jeśli to nikomu nie szkodzi zabezpieczać się tak jak uważa za stosowne. Amerykańskie groby podobają mi się a to z racji faktu, iż są skromne podobne do siebie a u Nas? każdy grób inny taki typowy odpust, kojarzy mi się to z targiem próżności, no ale to tylko moja opinia z którą jak domniemam nie każdy się zgodzi i pewnie narażę się na krytykę cóż to jest forum a im więcej opinii tym lepiej :)
Seba2
Posty: 2
Rejestracja: piątek 26 lut 2016, 20:24

Re: Nagrobki

Post autor: Seba2 »

Ja również jestem za skromnymi pochówkami. Co z tego, że na pogrzebie jest pełno kwiatów - potem tylko problem ma rodzina ze sprzątnięciem tego. U nas w Polsce utarła się jakaś moda "na pokaz", bo tak inni robią, bo nie wypada przyjść bez kwiatów. Moja rodzina wie, że jestem skromny i nie jestem za "wykwintnymi" pogrzebami, jak zdążę przed śmiercią poproszę aby zamiast składania kwiatów wpłacono jakąś symboliczną kwotę np. na jakąś fundację. Jeśli chodzi o nagrobki najbardziej podobają mi się niekonwencjonalne i wcale drogie. Widziałem ostatnio grób gdzie na ziemi był położony wielki kamień z wygrawerowanymi literami. Był skromny ale jednocześnie zadbany i wokoło było czysto.
adam009
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 28 lut 2016, 17:50

Re: Nagrobki

Post autor: adam009 »

Seba2 fajnie piszesz z tym tylko, iż nie zawsze jestem w stanie się z tobą zgodzić. Dlaczego? Jestem przeciwny jakimkolwiek fundacjom, które według mojej opinii jedyne, co robią, to zbierają pieniądze na samych siebie, dwa są coraz bardziej w Polsce popularne firmy porządkowe, owszem takie usługi nieźle kosztują, bo bodajże 40 zł za uprzątnięcie jednego grobu, ale jednak takie firmy są i spełniają swoją rolę głównie, kiedy nie mamy czasu biegać na grób, co drugi dzień, jeśli chodzi o nagrobki, to owszem zgodzę się z tobą, również jestem za nagrobkami skromnymi nie za bohomazami, które wyglądem przypominają wręcz domy, które budzą grozę w najgorszym wypadku ciekawość młodocianych!
Aga07
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 20:59

Re: Nagrobki

Post autor: Aga07 »

W sumie adam009 ma rację z tymi firmami porządkowymi, tylko niestety nie każdego na to stać. Ja stawiam na prostotę - te wszystkie wielkie pomniki to jakaś pomyłka. Przecież po śmierci i tak już nikogo nie obchodzi, czy będzie leżał pod polnym kamieniem, czy pod nagrobkiem o gabarytach pałacu kultury ;) Wiem, że temat nie do żartów, ale śmieszą mnie na takie "pokazowe" wielkie pomniki, które słono kosztują i mają w zasadzie służyć tylko temu, żeby ludzie wiedzieli, że nas stać. Nie dość, że są drogie, to jeszcze po prostu brzydkie.
adam009
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 28 lut 2016, 17:50

Re: Nagrobki

Post autor: adam009 »

O to właśnie chodzi Aga07 nagrobki groby rodzinne potrzebne są ludziom żyjącym a nie martwym byśmy krzewili pamięć do pewnego czasu oczywiście o zmarłym, nie sposób jest zapamiętać dajmy na to moją pra pra pra pra pra pra pra babke czy wujka, potem takie groby a jeszcze głównie, kiedy rodzina wyjeżdża za granicę ulegają osamotnieniu i zwyczajnie szpecą. Dlatego jak najbardziej jestem za małymi nagrobkami skromnymi i zadbanymi.
marcin
Posty: 79
Rejestracja: sobota 13 lut 2016, 15:02
Kontakt:

Re: Nagrobki

Post autor: marcin »

też tak myślę - małe, najlepiej płyta pionowa jak w USA...
Sławek
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 09 cze 2016, 21:36

Re: Nagrobki

Post autor: Sławek »

Generalnie to się z Wami zgadzam, ale myślę, że takie podobne do siebie nagrobki w Polsce nie przejdą. Przecież tutaj każdy chce być oryginalny, nawet na cmentarzu.
Aurora
Posty: 15
Rejestracja: piątek 17 cze 2016, 22:00

Re: Nagrobki

Post autor: Aurora »

Nie podobają mi się amerykańskie nagrobki. Nie chodzi o to, że są takie same, ale są zbyt skromne. Praktycznie nie ma miejsca na położenie znicza, czy bukietu kwiatów. Być może dla jednej osoby, która chce to zrobić, miejsce się jeszcze znajdzie, ale co z pozostałymi członkami rodziny i przyjaciółmi? Poza tym wydaje mi się, że w przypadku takich małych grobów nie można chować zmarłych wspólnie. Dostałam od rodziców zbyt wiele, żeby nie postawić Im pięknego pomnika po śmierci.
ODPOWIEDZ